| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -66 for 10 MHz Video Bandwidth |
| Log Slope (mV/dB): | 70 |
| Log Range (dBm): | -60 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max - Measured ±1.46 dB |
| Rise Time: | 25 ns Max - Measured 23 ns |
| Recovery Time: | 500 ns Max - Measured 250 ns |
| Settling Time: | 55 ns Max, 90% Output to ±0.5 dB of final value - Measured 50 ns |
| Power Supply: | +15 VDC @ 400 mA Max - Measured 320 mA, -15 VDC @ 150 mA Max - Measured 100 mA |
| Cooling: | Conduction cooling at mounting surface |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ - Measured ±1.9 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.64:1 |
| DC Offset: | ±150 mV Typ - Measured ±50 mV |
| Dynamic Range: | -60 to 0 dBm |
| Signal Capability: | Pulse (100 ns to 300 µs), Pulse on CW |
| Input Power: | +20 dBm CW |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 2.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65ºC to +125ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |