| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -68 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max at 25 ºC and Frequency Range |
| Rise Time: | 25 ns Typ, 28 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max, measured from edge of 10 ms Pulse to leading edge of next 10 ms Pulse to within 1 dB of baseline pulse peak power at (300 µs, 0 dBm), and accept following small pulse (100 ns, -65 dBm) without pulse droop |
| Settling Time: | 50 ns Max, 10% output to ±0.5 dB of final value at pulse peak power -40 & -10 dBm |
| Power Supply: | +15 VDC @ 500 mA max., 100 mV Ripple DC to 10 MHz, -15 VDC @ 200 mA max., 100 mV Ripple DC to 10 Mhz |
| Cooling: | Conduction Cooling at Mounting Surface |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Propagation Delay: | 80 ns Max from 50% RF to 10% video excluding video cable |
| Pulse Range: | 100 ns to 300 µs |
| DC Offset: | 0 - 100 mV Typ |
| Dynamic Range: | -68 to 0 dBm |
| Log Accuracy: | ±2 dB Max at 25 ºC and Frequency Range |
| Signal Capability: | Pulse (100 ns - 300 µs), Pulse on CW |
| Video Output Range: | -68 dBm: 250 ± 125 mV |
| Input Power: | 1 W CW, 100 W Peak @ PW = 1 µs, 1% Duty Cycle |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 3.25" x 2.25" x 0..5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |