Quantic PMI Model SDLVA-218-60-70MV-2 is a CW immune SDLVA (Successive Detection Log Video Amplifier). This unit operates from 2 to 18 GHz. It has the ability to interface with a long cable (100 FT), while maintaining high speed, flatness and accuracy. Package size is 3.5" x 2.5" x 0.5" in with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -71 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 Max |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max @ 25 °C |
| Rise Time: | 28 ns Max Over Full Dynamic Range |
| Fall Time: | 200 ns Max @ Pulse Peak Power -40 and -10 dBm |
| Recovery Time: | 500 ns Max, 90% Fall to ± 1.0 dB of Baseline @ Pulse Peak Power (50 µs, -10 dBm) |
| Settling Time: | 50 ns Max, 10% rising within ±70 mV of Final Value @ pulse peak power -10 dBm |
| Power Supply: | +15 VDC ± 5% @ 500 mA Max -15 VDC ± 5% @ 200 mA Max |
| Dynamic Range Log: | -65 to 0 dBm |
| Cooling: | Conduction Cooling at Mounting Surface |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max @ Constant Temp and Power from -65 to 0 dBm |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| CW Immune Time @ CW: | @ -40 dBm: 4ms Max |
| CW Immune Power: | TSS to -40 dBm |
| Propagation Delay: | 50 ns Max from 50% RF In to 10 % Video Out (Not Including Cable) |
| DC Offset: | ±70 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm Min |
| Pulse Width Range: | Process Range 100 ns - 300 us |
| Log Accuracy: | ±2.5 dB Max @ 25 °C (From Average Slope) |
| Max Input Level: | 1 W CW, 100 W Peak @ PW: 1 µs and DC: 1% |
| Absolute Log Accuracy: | ±3.0 dB Max from 0 to +85°C @ 2 to 18 GHz (From Average Slope) |
| Pulse Density Capability: | DC: 20% for PW 100 ns @ Peak Power -10 dBm DC: 70% for PW 300 µs @ Peak Power -10 dBm 1 dB Pulse Amplitude and Baseline Variable |
| Noise Level: | 160 mV p-p Typ |
| Coupled Mode: | Pseudo AC Coupled Mode |
| Stabilization Bake: | 24 Hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 Hours @ +85 °C DC power on |
| CW Recovery Time @ CW: | @ -40 dBm: 50 µs Max |
| Baseline Shift: | 200 mV Max @ -40 dBm |
| Droop of the output video pulse at power: | -65 dBm for Pulse Width 300 µs: 1 dB Max |
| Pulse Amplitude Loss with CW @ Pulse Input Power = - 30 dBm: | When CW Power = -50 dBm, Pulse Amplitude No Loss When CW power = -40 dBm, Pulse Amplitude Loss <=2 dB When CW power > -40 dBm, Pulse on CW |
| Video Output Drive: | Through 100 ft., RG11 into 75 Ohm Load |
| Ripple: | 100 mV Max from DC to 10 MHz |
| MTBF: | 5000H @ 50°C |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 2.5" x 0.5" |
| Finish: | MIL-SPEC EPOXY PAINT - GRAY - Mounting Surface Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Thermal Shock: | 0 °C to +85 °C, 10 cycles 1 hour dwell time at each temp., rate of temp change 15°/min. |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random 16.8 grams in all 3 axis for 15 minutes min. |