| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -71 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 Max |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max @ 25°C |
| Rise Time: | 28 ns Max @ Over Full Dynamic Range |
| Fall Time: | 200 ns Max @ Pulse Peak Power -40 & -10 dBm |
| Recovery Time: | 500 ns Max, 90% Fall to ± 1.0 dB of Baseline @ Pulse Peak Power (50 us, -10 dBm) |
| Settling Time: | 50 ns Max, 10% Rising within ± 70 mV of Final Value @ Pulse Peak Power -10 dBm |
| Power Supply: | +15 VDC ± 5% @ 500 mA Max -15 VDC ± 5% @ 200 mA Max |
| Dynamic Range Log: | -65 to 0 dBm Min |
| Cooling: | Conduction Cooling at Mounting Surface |
| Frequency Flatness: | ±1.75 dB Max @ Constant Temp & Power from -65 to 0 dBm |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| CW Immune Time @ CW: | @ -40 dBm: 4 ms Max |
| CW Immune Power: | TSS to -40 dBm |
| Propagation Delay: | 50 ns Max from 50% RF into 10% Video Out (Not Including Cable) |
| DC Offset: | ±70 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm Min |
| Log Accuracy: | ±2.25 dB Max @ 25°C (From Average Slope) |
| Max Input Level: | 1 W CW, 100 W Peak @ PW: 1 µs & DC: 1% |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.5 dB Max from 0 to +85°C from 2.0 to 18.0 GHz (From Average Slope) |
| Pulse Width Process Range: | 100 ns to 300 µs |
| Pulse Density Capability: | DC: 20% for PW: 100 ns @ Peak Power -10 dBm DC: 70% for PW: 300 us @ Peak Power -10 dBm 1 dB Pulse Amplitude and Baseline Variable |
| Noise Level: | 160 mV p-p Typ |
| Coupled Mode: | Pseudo AC Coupled Mode |
| Stabilization Bake: | 24 hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 hours @ +85 °C DC Power On |
| Input VSWR: | 2.2:1 Max |
| CW Recovery Time @ CW: | @ -40 dBm: 50 µs Max |
| Baseline Shift: | 200 mV max. @ -40 dBm |
| Droop of the output video pulse at power: | -65 dBm for Pulse Width 300 us: 1 dB max. |
| Pulse Amplitude Loss with CW @ Pulse Input Power = - 30 dBm: | When CW Power = -50 dBm, Pulse Amplitude No Loss When CW Power = -40 dBm, Pulse Amplitude Loss < 2 dB When CW Power > -40 dBm, Pulse On CW |
| Video Output Drive: | Through 100 ft., RG11 into 75 Ohm Load |
| Ripple: | 100 mV Max (From DC to 10 MHz) |
| MTBF: | 5000H @ 50°C |
| RF Connectors: | SMA female |
| Size: | 3.248" x 1.844" x 0.400" |
| Finish: | MIL-SPEC Epoxy Paint - Gray, Mounting Surface Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | 0 °C to +85 °C, 10 Cycles, 1 hour Dwell Time at Each Temp, Rate of Temp Change 15°C/min. |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random 16.8 grms in all 3 Axis for 15 minutes min. |