| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -72 |
| TSS (Measured): | -72 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 70 |
| Log Range (dBm): | -66 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Recovery Time: | 350 ns to within 1.0 dB |
| Settling Time: | 55 ns 10% to Final Value ±0.5 dB |
| Power Supply: | 15 VDC @ 400 mA -15 V @ 150 mA |
| Dynamic Range Log: | -66 to +5 dBm |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max @ +25 ºC |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Output: | 250 to 5220 mV Typ |
| Video Output Drive Capability: | 250 feet RG11 75 Ohm Cable |
| Signal Capability: | 100 ns to 300 µs |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5 " x 2.5 " x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |