| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -72 for 10 MHz Video Bandwidth |
| Log Slope (mV/dB): | 70 |
| Log Range (dBm): | -66 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Recovery Time: | 350 ns Max, measured from edge of 10 ms pulse to leading edge of next 10 ms pulse to within 1 dB voltage level |
| Settling Time: | 55 ns Max, 10% Output to ±0.5 dB of final value |
| Power Supply: | +15 VDC @ 400 mA Max, -15 VDC @ 150 mA Max |
| Cooling: | Conduction cooling at mounting surface |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| DC Offset: | ±150 mV Typ |
| Dynamic Range: | -66 to 5 dBm |
| Log Accuracy: | ±2 dB Max at Frequency 2 to 18 GHz, ±1 dB Max at Center Frequency |
| Maximum Noise: | 200 mV Vp-p Max without RF |
| Signal Capability: | Pulse (100 ns to 300 µs), Pulse on CW |
| Video Output Range: | -66 dBm: 150~400 mV, 250 mV (Center) |
| Input Power: | +20 dBm CW |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 2.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |