| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 3 Max |
| Log Range (dBm): | -40 to +4 |
| Log Linearity: | ±0.75 dB Max (-40 to 0 dBm) @ 25°C |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 300 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 200 mA Max, -15 V @ 150 mA Max |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 50 ns~CW Min |
| Dynamic Range: | -40 to +4 dBm Min |
| Input Power: | +20 dBm (Max Input Power) |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Cold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +50 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |