Quantic PMI Model SDLVA-218-75-16MV-12DBM is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 2 to 18 GHz frequency range with a dynamic range of 75 dB, a log slope of -16 mV/dB, and a nominal video bandwidth of 0.035 GHz. Designed using innovative GaAs technology, which provides stunning performance and reliability in a compact package, 4.24" x 0.994" x 0.38" with SMA (f) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -64 Max |
| Log Slope (mV/dB): | -16 ± 2 Nom |
| Log Range (dBm): | -60 to +15 |
| Recovery Time: | 50 ns Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Log Range: | -60 to +15 dBm |
| Video Log Linearity: | ±2.2 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| Video Log Slope (mV/dB): | -16.0 ± 2.0 mV/dB Nom |
| Video Freq Flatness: | ±4 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Dynamic Range: | -60 to +15 dBm |
| Input Power Handling: | +20 dBm |
| Pulse Width Range: | 25 ns to CW |
| Delay Time: | <2 ns |
| DC Power Supply: | +12 V @ 850 mA Max -12 V @ 250 mA Max |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF In/Out Impedance: | 50 Ohms |
| Video Output DC Offset: | -100 mV Nom |
| Video Rise Time: | 10 ns Max |
| Video Fall Time: | 20 ns Max |
| Size: | 4.240" x 0.994" x 0.380" |
| Finish: | Nickel Plate per MIL-C-26074 |
| Weight: | 3 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +86 °C |
| Humidity: | 95% (Continuous and Intermittent) |
| Shock: | MIL-S-901 Grade A Class 1 Type B |
| Vibration: | MIL-STD-167-1 Type 1 (4-50 Hz) |