| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -73 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Typ |
| Log Range (dBm): | -67 to +3 |
| Log Linearity: | ±2.0 dB Max @ +25 °C, ±2.5 dB Max (-20 to +75 °C) |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| Recovery Time: | 60 ns Max (40 ns Typ) |
| Power Supply: | +12 V @ 350 mA Typ, -12 V @ 180 mA Typ |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max @ +25 °C |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| PSAT: | +10 dBm Typ |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Dynamic Range: | -67 to +3 dBm |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Delay Time: | 15 ns (5 ns Typ / 7 ns Typ over temperature) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |