Quantic PMI Model SDLVA-25150-75 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.025 to 0.15 GHz frequency range. This unit has a dynamic range of 80 dB typical with a nominal video bandwidth of 0.02 GHz. This unit is designed using monolithic technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75" x 1.50" x 0.50", making it an optimum solution for high speed channelized receiver applications. This unit offers typical fast rise time of 20 ns, rapid fall time of 30 ns, as well as superior delay time of 10 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.025 |
| Frequency Max (GHz): | 0.15 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Dynamic Range: | 80 dB Typ |
| DC Power Supply: | +15 V @ 100 mA -15 V @ 190 mA |
| Limited IF Output: | 0 dBm Typ |
| Log Video Output: | Output Cooling: DC Maximum Output Voltage: 2.7 V Rise Time: 20 ns Max Fall Time: 30 ns Max Pulse Width: <100 ns Min 100>Slope: 25 mV/dB Nom Log Slope Variation with Temp: ±1 mV Max Propagation Delay: 10 ns Typ Video Load: 100 Ohm |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm Max |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |