| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -65 @ 25 ºC |
| TSS (Measured): | -65 dBm @ 25 ºC - Measured -67 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -63 to +2 |
| Rise Time: | 11 ns (8 ns Typ) |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) - Measured 43.6 ns |
| Power Supply: | +12 V @ 400 mA - Measured 332 mA, -12 V @ 200 mA - Measured 162 mA |
| VSWR: | 2.5:1 |
| VSWR (Measured): | 2.5:1 - Measured 2.28:1 |
| Video Log Linearity: | ±2.0 dB @ 25 ºC - Measured +1.71 dB to -0.69 dB, ±3.0 over temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25 mV / dB Nom - Measured 24.2 mV/dB |
| Video Freq Flatness: | ±2.5 dB Max @ 25 ºC - Measured ±1.4 dB |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Dynamic Range: | -63 to +2 dBm |
| Input Power: | 15 dBm Max |
| Delay Time: | 15 ns (5 ns Typ) - Measured 9.2 ns, 7 ns over temp Typ |
| Video Log Intercepts: | 1940 mV Max, 1476 mV Max (Video Output at 2 dBm), 280 mV Max, 65 mV Min (Video Output at -63 dBm) |
| Connectors: | RF IN: 2.29mm (F) Video OUT: SMA (F) |
| Size: | 2.37" x 1.8" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |