Quantic PMI Model SDLVA-2G18D3G-65-16MV-12DBM is a successive detection log video amplifier (SDLVA) that operates between the 2 to 18.3 GHz frequency range with a dynamic range of 65 dB, a nominal log slope of -16 mV/dB. Designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package. Package size is 4.25" x 0.994" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18.3 |
| TSS (dBm): | -64 Max |
| Log Slope (mV/dB): | -16 ± 2 |
| Log Range (dBm): | -55 to +10 |
| Rise Time: | 7 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Max |
| Recovery Time: | 50 ns Max |
| Settling Time: | 20 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 1000 mA, -12 VDC @ 270 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Log Linearity: | ±32 mV Max, ±25 mV typ |
| Video Freq Flatness: | ±3 dB Max @ +25 °C, ±4 dB over temperature |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 25 ns to CW |
| Dynamic Range: | -55 to +10 dBm |
| Harmonics: | -9 dBc Min |
| Input Power: | +15 dBm |
| Input Impedance: | 50 Ohm |
| Limited IF Output: | +12 dBm ± 2.0 dB Max |
| Video Response Over Temp.: | ±5.0 dB Max relative to +25 °C |
| Size: | 4.25" x 0.994" x 0.38" |
| Finish: | Nickel plate per MIL-C-26074 |
| Weight: | 75 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -30 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | 80 % non condensing |
| Shock: | 5, 000 G's max, any axis |
| Vibration: | 0.7 grams, 10-2000 Hz |
| Altitude: | 0 to 10, 000 feet |