| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -69 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB ±1.5 mV (100 Ohm Load) |
| Log Range (dBm): | -67 to +5 |
| Log Linearity: | ±1 dB (+25 °C) ±1.35 dB (-30 °C / +65 °C) |
| Rise Time: | 10 ns Max 6 ns Typ |
| Fall Time: | 40 ns Typ |
| Recovery Time: | 60 ns Typ |
| Power Supply: | +15 or +12 VDC @ 350 mA Nom -15 V or -12 V @ 180 mA Nom |
| VSWR: | 2.0:1 Max (RF Input) |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Power Input: | 17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Sealing: | Hard Conductive Epoxy |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -30 °C to +65 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202G, Method 101E Cond. C |