| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -69 dBm Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 (±1.5 mV) 100 Ohm |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 dBm |
| Log Linearity: | ± 1 dB (25 °C) ± 1.35 dB (-30 °C / +65 °C) |
| Rise Time: | 10 ns Max, 6 ns Typ |
| Fall Time: | 40 ns Typ |
| Recovery Time: | 60 ns Typ |
| Power Supply: | +15 VDC or +12 VDC @ 350 mA -15 VDC or -12 VDC @ 180 mA |
| VSWR: | 2.0:1 (RF Input) |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Dynamic Range: | -67 to + 5 dBm |
| Power Input: | 17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |