| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -70 ± 3 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 2 mV (3.25 V ±130 mV over the input range) |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 |
| Log Linearity: | ±75 mV from best fit line |
| Rise Time: | 12 ns |
| Fall Time: | 20 ns |
| Recovery Time: | 50 ns to within 1 dB of Small Signal Gain up to 0 dBm |
| Settling Time: | 20 ns within 1 dB of Final Value |
| Power Supply: | +11.5 to +15.5 V @ 550 mA Max (+20 V no damage), -11.5 to -15.5 V @ 250 mA Max (-20 V no damage) |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Video Bandwidth: | 30 MHz Min |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 25 ns to CW |
| DC Offset: | +75 mV Typ, 0 mV to +150 mV Max |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Noise Figure: | 8 dB Max @ 25 °C, 9 dB Max @ temperature |
| 1 dB Compression Point: | +5 dBm Min |
| Input Power: | +15 dBm |
| Limited IF Output: | -10 dBm ±3 dB @ -65 dBm Input |
| Power/ Logic Connector: | Filter Feedthru (1000 pf min.), 0.030 min. dia. |
| Small Signal Gain Flatness: | Within +6 dB and -3 dB relative to average gain |
| Video Polarity: | 3.5 dB pk-pk Max |
| Video Response Over Temp.: | <±5 dB relative to 25 °C |
| Video Flatness Over Frequency: | 3.5 dB pk-pk Max |
| Connectors: | SMA (F) Per MIL-PRF-39012 Non-Exposed Captivation Holes |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Weight: | 4 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -10 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 100% Relative +30 ºC to +55 ºC with condensation |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.5 Procedure 1 (Operating), 11 g Peak, 20 ms Half Sine, MIL-STD-810F, Method 516.5 Procedure V, (Non Operating), 26 g peak, 20 ms Half Sine |
| Altitude: | -3, 000 Feet to 30, 000 Feet (Operating), -3, 000 Feet to 40, 000 Feet (Storage) |
| Fungus: | No fungus nutrient materials |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |