Quantic PMI Model SDLVA-2G6G-70-CD-1 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates between the 2 to 6 GHz frequency range with a dynamic range of 70 dB, a log slope of 40 mV/dB and offers fast rise and fall times of 15 ns and 25 ns respectively. This model is temperature compensated such that the Log Slope Variation with Temperature is typically ±0.6 mV/dB; the Frequency Flatness is better than ±1.2 dB and has been designed using cutting-edge GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.75” x 1.5” x 0.5” making it an optimum solution for high speed, channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Log Slope (mV/dB): | 40 |
| Log Range (dBm): | -70 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max |
| Maximum Log Range: | +5 dBm |
| Rise Time: | 15 ns Typ, 25 ns Max |
| Fall Time: | 25 ns Typ, 30 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 V @ 300 mA Typ, -12 to -15 V @190 mA Typ |
| Frequency Flatness: | ±1.2 dB |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 10% |
| DC Offset: | 0.15 V Nom (Adjustable) |
| Dynamic Range: | -65 dBm to 5 dBm |
| Log Accuracy: | ±1.75 dB Max |
| Max Video Output: | 3.5 V |
| Limited IF Output: | +5 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| RF Gain: | 70 dB Typ |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1.2 mV/dB Typ |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±1.5 mV/dB Typ |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |