| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 0.8 |
| TSS (dBm): | -70 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 25.0 +2.5, 0 Over Temperature |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±2.0 dB Max |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 80 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15.5 V @ 400 mA Max -12 to -15.5 V @ 30 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 max. (50 Ohms nominal) |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Throughput Time: | 30 ns Max |
| DC Offset: | ±75 mV Max |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Noise Figure: | 10 dB Max |
| Max Video Output: | +2 V Max |
| Maximum Input Power: | +20 dBm CW |
| Limited Output Power: | +8 dBm ± 1 dB (530 to 570 MHz, 25ºC) +8 dBm ± 2 dB (300 to 800 MHz, 25ºC) |
| Small Signal Gain Flatness: | 3 dB P-P Max (0.3 to 0.8 GHz) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 1.00" x 0.25" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +101 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400 3.2.24.4 100% RH |
| Shock: | MIL-STD-883, Method 2002.B 15G (11 ± 1 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 201 (10 to 55 Hz) ±0.3 inch P-P 1.5 Hr MIL-STD-202, Method 201 (10 to 55 Hz) ±0.3 inch P-P 1.5 Hr |
| Altitude: | MIL-E-5400 Table 1 Column VII Sea Level to 70, 000 ft. |