Quantic PMI Model SDLVA-30M90-80 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.052 to 0.068 GHz Frequency Range. This Unit has a Dynamic Range of 70 dB Typical with a Nominal Video Bandwidth of 0.016 GHz. This Unit is designed using Monolithic Technology which provides stunning performance and reliability in a Compact Package measuring 3.75" x 1.50" x 0.50", making it an Optimum Solution for High-Speed Channelized Receiver Applications. This Unit offers a Typical Fast Rise Time ≤500 ns Rapid Fall Time ≤500 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.052 |
| Frequency Max (GHz): | 0.068 |
| TSS (dBm): | -84 |
| Log Slope (mV/dB): | 55 |
| Log Range (dBm): | -84 to -14 |
| Rise Time: | <500 ns |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Bandwidth: | 0.016 GHz Min |
| Video Load (Ohms): | 1000 ± 10% |
| Dynamic Range: | 70 dB Min |
| DC Power Supply: | 12 V @ 65 mA Typ ±200 mV |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Max |
| Maximum RF Input Power: | 0 dBm Max |
| RF Connectors: | SMA female - replaceable |
| Size: | 3.75" x 1.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 100 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |