| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.315 |
| Frequency Max (GHz): | 0.362 |
| TSS (dBm): | -73 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 1.5, 100 Ohms Load |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 (0.25 V @ -65 dBm, 3.5 V @ 0 dBm) |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Fall Time: | 300 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Power Supply: | ±12 V ±3 % |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Log Accuracy: | ±0.75 dB (+50 ºC) Max, ±1.5 dB (0 ºC to +77 ºC) Max, ±2.5 dB (-34 ºC to 0 ºC) Max |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Quiescent Power Dissipation: | 2 W Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.63" x 1.5" x 0.468" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -34 ºC to +77 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-810C, Method 507 Procedure I |
| Shock: | MIL-STD-810C, Method 516 Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-810C, Method 514 Procedure IA |
| Altitude: | MIL-STD-810C, Method 504 (45k) |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508 Procedure I |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |