Quantic PMI Model SDLVA-315M362M Successive Detection Log Video Amplifiers (SDLVA) offers 65 dB Dynamic Range over the frequency range of 0.315 to 0.362 GHz. This model offers a fast rise time of 35 ns maximum and a recovery time of less than 500 ns. The unit is temperature compensated for such that log accuracy over temperature remains less than ±2.5 dB over the full operating temperature range of -33 to +77 °C. This model is supplied in a compact housing measuring only 3.75" x 1.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.315 |
| Frequency Max (GHz): | 0.362 |
| TSS (dBm): | -73 Min (Video In) |
| Log Slope (mV/dB): | 50 mV/dB (±1.5 mV/dB) 100 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 dBm (0.25 V @ -65 dBm and 3.5 V @ 0 dBm) |
| Rise Time: | 35 ns - Measured 20 ns |
| Fall Time: | 300 ns - Measured 88 ns |
| Recovery Time: | 500 ns - Measured 150 ns |
| Power Supply: | ±12 V ±3% - Measured +12 VDC @ 76 mA, -12 VDC @ 66 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ± 0.1 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| VSWR (Measured): | 1.5:1 Max - Measured 1.22:1 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm |
| Log Accuracy: | ±0.75 dB (+50 ºC) Max - Measured ±0.35 dB, ±1.5 dB (0 ºC to +77 ºC) Max - Measured ±0.72 dB, ±2.5 dB (-33 ºC to 0 ºC) Max - Measured ±0.96 dB |
| Input Power: | +17 dBm Max |
| Quiescent Power Dissipation: | 2 W Max - Measured 1.7 W |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75" x 1.5" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -34 ºC to +77 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-810C, Method 507 Procedure I |
| Shock: | MIL-STD-810C, Method 516 Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-810C, Method 514 Procedure IA |
| Altitude: | MIL-STD-810C, Method 504 (45k) |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508 Procedure I |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |