| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 10 ± 1 Max into a 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -65 to +5 dBm Min - Measured -65 to +5 dBm |
| Log Linearity: | ±1.75 dB (-40 to +85 ºC) Max - Measured ±0.9 dB |
| Rise Time: | 35 ns Max - Measured 19 ns |
| Recovery Time: | 200 ns Max (150 ns Typ) - Measured 200 ns |
| Settling Time: | 50 ns Typ - Measured 40 ns |
| Power Supply: | ±12 to ±15 VDC |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.2 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.49:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to 250 µs |
| Dynamic Range: | -65 to +5 dBm Min |
| Limited IF Output: | 6.5 dBm ± 3.0 dB Max - Measured 7 dBm ±1.0 dB |
| Linear Output Gain: | 43 dB ± 3.0 dB Max - Measured 43 dB ± 2.0 dB |
| Linear Output Psat: | 3 dBm ± 3.0 dB Max - Measured 3 dBm ± 1.5 dB |
| Video Comparator Delay: | 50 ns Typ - Measured 40 ns |
| Video Comparator Threshold Level: | -64 dBm ± 3.0 dB Max - Measured -62 dBm ± 1 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.36" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |