Quantic PMI Model SDLVA-418-65-16MV-12DBM is a successive detection log video amplifier (SDLVA) that operates between the 4 to 18 GHz frequency range. It has a dynamic range of 65 dB, a nominal log slope of 16.7 mV/dB. Designed using cutting-edge GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package of 4.24" x 0.994" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -64 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 16.7 ± 1.3 |
| Log Range (dBm): | -55 to +10 |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| Fall Time: | 15 ns Max |
| Recovery Time: | 30 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 850 mA, -12 VDC @ 250 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Log Linearity: | ±1.8 dB |
| Video Log Slope (mV/dB): | 16.7 ± 1.3 mV/dB |
| Video Freq Flatness: | ±3 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 25 ns to CW |
| Dynamic Range: | -55 to +10 dBm |
| Input Power: | +20 dBm |
| Delay Time: | <2 ns |
| Input Impedance: | 50 Ohm |
| Video Output Impedance: | 35 Ohm Nom |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.24" x 0.994" x 0.38" |
| Finish: | Nickel Plate Per MIL-C-26074 |
| Weight: | 3 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Humidity: | 95% (Continuous and Intermittent) |
| Shock: | MIL-S-901 Grade A Class 1 Type B |
| Vibration: | MIL-STD-167-1 Type 1 (4-50 Hz) |