| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| TSS (dBm): | -73 Typ, -71 Max -73.5 @ +25 ºC, -73.2 @ +75ºC |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Typ, 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 dBm |
| Log Linearity: | ±2.5 dB (-40 ºC to +75 ºC) - Measured 0.91, -0.93, -1.40 dB |
| Rise Time: | 10 ns Max, 5 ns Typ - Measured 7.9 ns |
| Recovery Time: | 60 ns Max, 40 ns Typ - Measured 36.6 ns |
| Power Supply: | +15 or +12 V @ 350 mA -15 or -12 V @ 180 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 1.57:1- 1.82:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| PSAT: | +13 dBm Typ - Measured 11.80 dBm |
| Pulse Range: | 30 ns to CW - Measured 30 ns to CW |
| DC Offset: | 50 ± 50 mV - Measured +56 mV |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Harmonics: | 15 dBc Min (-70 to 0 dBm J1 Input) (Excluding Odd Harmonics) - Measured 16.1 dBc |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| RF Gain: | 55 dB Typ - Measured 55.5 dB |
| Video Flatness Over Frequency: | ±50 mV Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2 " x 1.8 " x 0.4" |
| Sealing: | Hermetic |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |