Quantic PMI Model SDLVA-50M18G-50R-30DBM is an Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.05 GHz to 18 GHz frequency range. This model is designed for ultra high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Housing size is 3.2" x 1.8" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -71 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 10% @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.75 dB Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 400 mA Max, -12 to -15 VDC @ 150 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Video Output Range: | 0 to 2.2 VDC into a 50 Ohm Load |
| Max Video Output: | 2.4 V |
| Input Power: | +30 dBm CW Max |
| Log Slope Intercept Point: | @ -70 dBm RF Input Video Out = 350 mV (Nom) @ +25 ºC |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |