| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 5% @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 Min |
| Log Linearity: | ±1.75 dB (-65 to 0 dBm) Max - Measured -0.88 dB |
| Rise Time: | 50 ns Max - Measured 47.5 ns |
| Fall Time: | 400 ns Max |
| Recovery Time: | 600 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 400 mA -12 to -15 VDC @ 200 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.4 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to DC |
| Video Comparator Threshold Level: | Adjustable -60 dBm to 0 dBm (Operating Range) Threshold Level = V1 ± 5% and ± 25 mV (Hysteresis) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |