| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 or better variation in TSS <±3dB over frequency video bandwidth 20 MHz |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 2 at any frequency and temperature over the input range (3.25V ± 130 mV over input range) |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | <±7 mV at any temperature or frequency |
| Rise Time: | 9 ns Max 10% to 90% |
| Fall Time: | 20 ns Max 90% to 10% |
| Power Supply: | +11.5 to +15.5 VDC @ 1000 mA Max, -11.5 to -15 VDC @ 250 mA Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 Max referenced to 50 Ohm |
| Video Bandwidth: | 30 MHz Min |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm Min |
| Noise Figure: | 8 dB Max @ 25 °C 9 dB Max over temperature |
| 1 dB Compression Point: | 0 dBm, deviation from straight line between 5 and 15dB below the 1 dB point |
| Input Power: | +15 dBm no damage |
| Limited IF Output: | -10 dBm ±3 dB at -65 dBm input signal |
| Video Polarity: | Positive |
| Video Response Over Temp.: | <±5 dB over 0 to 85 °C relative to 25 °C |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 5.60" x 1.14" x 0.37" |
| Finish: | Nickel Plate |
| Weight: | 4 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -0 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | To 100% relative humidity |
| Shock: | 15G (6shocks per axis, 11mS duration) |
| Vibration: | MIL-STD-810, Method 514.5 catergory 5 |
| Altitude: | Unlimited |