| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.061 |
| Frequency Max (GHz): | 0.0615 |
| TSS (dBm): | -80 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 22.5 |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Rise Time: | 117 ns Max |
| Fall Time: | 491 ns Max to fall from 2 to 0.2 V for an input pulse with an amplitude of 0 dBm |
| Power Supply: | +15 ± 1 VDC @ 100 mA Per Channel, -15 ± 1 VDC @ 100 mA Per Channel |
| VSWR: | 1.2:1 Max |
| Video Bandwidth: | 6.0 to 8.6 MHz |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Dynamic Range: | -80 to 0 dBm |
| Log Accuracy: | The Output Voltage shall be E + 22.5 mV for any input in the signal range. |
| Output Stability: | The unit shall be unconditionally stable (ie: Non-Oscillatory) under all operating conditions as well as for a source and/or load VSWR of 1.5:1 Maximum. The unit shall be unconditionally stable (ie: Non-Oscillatory) under all operating conditions. |
| Input Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.125" x 1.250" x 0.624" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -35 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +75 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |