| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.65 |
| Frequency Max (GHz): | 0.85 |
| TSS (dBm): | -68 Max @ -54 to +95 ºC |
| Log Range (dBm): | -60 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max @ 25 ºC ±2.0 dB Max @ -54 to +95 ºC |
| Rise Time: | 50 ns Max |
| Fall Time: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 80 mA Max, -15 V @ 120 mA Max |
| Frequency Flatness: | +1.0/-2.0 dB Max @ 25 °C, +2.0/-4.0 dB Max @ -54 ºC to +95 ºC |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Input Power: | -60 to 0 dBm |
| Input Impedance: | 50 Ohm Typ |
| Limited IF Output: | -5 to + 5 dBm |
| Size: | 2.5" x 1.0" x 0.276" |
| Weight: | 120 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |