| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.065 |
| Frequency Max (GHz): | 0.075 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 2.5% Max |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB Max @ 0.7 GHz |
| Rise Time: | 45 ns Max |
| Fall Time: | 120 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 60 mA Max -15 V @ 100 mA Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Log Video Load: | 1 Meg Ohm |
| Input Power: | -80 to 0 dBm Typ |
| Size: | 2.5" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -0 ºC to +60 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |