Quantic PMI Model SDLVA-6G18G-70 is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) operating over the 6 to 18 GHz frequency range. This unit features a built-in voltage variable threshold detector circuit that is set up to match the video output voltage to within 5%. In addition, this model has a TSS of -70 dBm and a dynamic range of 70 dB. Housed in a gold plated package measuring only 2.3" x 2.2" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 5% @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 Min |
| Log Linearity: | ±1.75 dB (-65 to 0 dBm) Max |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Recovery Time: | 300 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 400 mA, -12 to -15 VDC @ 200 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Bandwidth: | 5 V Into 1 MO, 2.5 V Into 50 Ohm Typ |
| Pulse Range: | 100 ns to DC |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm Min |
| Video Comparator Threshold Level: | Adjustable -60 dBm to 0dBm (Operating Range), Threshold Level = V1±5% and ±25 mV (Hysteresis) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 2.20" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |