Quantic PMI Model SDLVA-6G18G-CD-1-OPT93-PTB is a portable Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 6 to 18 GHz, frequency range. This model is designed for ultra high speed applications while maintaining flatness and accuracy. This amplifier features an of/off switch that is located on the front panel. This unit operations on 220 to 230 VAC and is supplied with a 6 foot EU 2-prong style power cord.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 10%, 93 Ohm, 48 ± 10%, No Load |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB (-40 ºC to +85 ºC) |
| Rise Time: | 10 ns (5 ns Typ) |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 |
| PSAT: | +7 dBm |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Dynamic Range: | -70 to +5 dBm |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2.26" |
| Finish: | Blue Powder Coated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +80 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65ºC to +125ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |