| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -70 Min |
| TSS (Measured): | -70 dB Min - Measured -74 dB |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 10%, 50 Ohm |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 |
| Log Linearity: | ±2.5 dB (-40 ºC to +85 ºC) - Measured ±1.79 dB |
| Rise Time: | 10 ns (5 ns Typ) - Measured 7.49 ns |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) - Measured 39.9 ns |
| Power Supply: | +15 V or +12 V @ 350 mA Nom - Measured 240 mA, -15 V or -12 V @ 180 mA Nom - Measured 88 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.0 dB |
| VSWR: | 2.0:1 |
| VSWR (Measured): | 2.0:1 - Measured 1.88:1 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 30 ns to CW |
| Dynamic Range: | -70 to +5 dBm |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Limited IF Output: | +15 dBm ±2 dB - Measured +13.2 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |