| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -71 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom, 93 Ohm load |
| Log Range (dBm): | -68 to +2 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB |
| Rise Time: | 10 ns Max |
| Recovery Time: | 60 ns (40 ns Typ) |
| Power Supply: | +12 V @ 350 mA -12 V @ 180 mA |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 |
| PSAT: | +7 dBm |
| Propagation Delay: | 10 ns Max |
| Pulse Range: | 20 ns to CW |
| Dynamic Range: | -68 to +2 dBm |
| Log Accuracy: | ±3.0 dB |
| Input Power: | +17 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA female |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204B cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D cond A |