Quantic PMI Model SDLVA-70M40G-1 is a Successive Detection Logarithmic Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.07 to 40 GHz frequency range. This model is designed for ultra high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 3.2" x 1.8" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.07 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -58 @ 25°C |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 10%, 50 Ohm Load, 50 ± 10%, No Load |
| Log Range (dBm): | -55 to 0 |
| Log Linearity: | ±3.0 dB (-40 to +85 °C) |
| Rise Time: | 20 ns (15 ns Typ) |
| Fall Time: | 60 ns (40 ns Typ) |
| Recovery Time: | 200 ns (150 ns Typ) |
| Power Supply: | +15 or +12 V @ 350 mA, -15 or -12 V @ 180 mA |
| Frequency Flatness: | ±3.0 dB Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| PSAT: | 7 dBm ± 3.0 dB Typ |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| Dynamic Range: | -55 to 0 dBm |
| Input Power: | +30 dBm CW Max |
| RF Gain: | 55 ± 5.0 dB Typ |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 3.2" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |