| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.07 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -60 dBm @ 25°C |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -55 to +5 |
| Rise Time: | 15 ns (12 ns Typ) |
| Recovery Time: | 100 ns (80 ns Typ) |
| Power Supply: | +12 V @ 500 mA, -12 V @ 200 mA |
| VSWR: | 2.5:1 |
| Video Log Linearity: | ±2.0 dB @ 25°C, ±3.0 Over Temp |
| Video Log Slope (mV/dB): | 25 mV / dB Nom |
| Video Freq Flatness: | 2.5 dB Max @ 25 °C |
| PSAT: | +7 dBm Nom |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| Dynamic Range: | -55 to +5 dBm |
| Input Power: | 10 dBm Max |
| Delay Time: | 15 ns (5 ns Typ), 7 ns over temp Typ |
| RF Gain: | 50 dB Nom |
| Size: | 2.37" x 1.80" x 0.42" |
| Finish: | Nickel Plate per SAE AMS 2404 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +86 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D, Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |