| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -34 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 6 |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB (Pin = -30 dBm @ -54 to +85 °C) - Measured ±0.5 dB |
| Rise Time: | 25 ns (Pin = -20 dBm @ 10% to 90%) Max - Measured 20 ns |
| Fall Time: | 30 ns (Pin = -20 dBm @ 90% to 10%) Max - Measured 25 ns |
| Recovery Time: | 40 ns (Pin = -20 dBm) Max - Measured 35 ns |
| Power Supply: | +5 V ± 5% (Max Ripple 100 mV pk-pk, 20 MHz BW) |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.3 dB |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| VSWR (Measured): | 2.5:1 Max - Measured 2.1:1 |
| Dynamic Range: | -40 to +0 dBm |
| Input Power: | +10 dBm CW (Survival) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 10 nV to 2.25 V - Measured 40 mV to 2.20 V |
| Log Video Output Slope: | 50 mV/dB (±6. 0 mV/dB Max) - Measured 50.8 mV/dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20" x 0.85" x 0.40" |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | MIL-SPEC Epoxy paint, Gray Color |
| Weight: | 0.9 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |