| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 6.0 Max |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Dynamic Range: | -40 to +0 dBm |
| Input VSWR: | 2.5:1 Max |
| Log Linearity Over Temp: | ±1.0 dB (Pin = -30 dBm @ -54 °C to +85 °C) |
| Log Video Output: | Monotonic Over the Logging Range |
| Log Video Output Fall Time: | 30 ns (Pin = -20 dBm @ 90% to 10%) Max |
| Log Video Output Rise Time: | 25 ns (Pin = -20 dBm @ 10% to 90%) Max |
| Log Video Output Slope: | 50 ± 6.0 mV/dB Max |
| Log Video Output Voltage: | 10 mV to 2.25 V |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm CW (Survival) |
| Operating Voltage: | +5 V ± 5% (Max Ripple 100 mV pk-pk, 20 MHz BW) |
| Current: | 130 mA Max |
| Connectors: | SMA (F) removable |
| Size: | 1.20" x 0.85" x 0.40" |
| Finish: | MIL-SPEC Epoxy Paint, Gray Color |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C (Base Plate) |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107G Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |