| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Recovery Time: | 300 ns Max (From 90% to ± 1.0 dB of baseline) (Peak power @ 300 us, 0 dBm and accept small pulse 100ns, -65 dBm without Pulse droop) |
| Settling Time: | 40 ns Max (From 10% to within ± 35mV of final value) |
| Frequency Flatness: | ±1.5 dB Max @ 25 °C |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Video Log Linearity: | ± 1.0 dB Max @ 25 °C |
| Video Log Slope (mV/dB): | 50 ± 3 mV/dB |
| Video Load (Ohms): | 50 ± 1 |
| Propagation Delay: | 15 ns Typ from 50% RF to 10% Video (Not Including Cable) |
| DC Offset: | ± 70 mV |
| Dynamic Range: | -65 to 0 dBm Min |
| Isolation: | 60 dB Min in all ports |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Log Accuracy: | ±2.0 dB Max @ 25 °C |
| Absolute Log Accuracy: | ±2.5 dB Max (0 to +85 °C) |
| Video Output Drive Capability: | .Driving 2 Meter Cable into 50 Ohms load |
| Maximum Noise: | 180 mV Vp-p Max |
| Input Power: | 1 W CW, 100 W peak @ PW = 1us & 1% duty Max |
| DC Power Supply: | +15 V ± 5% @ 0.5 A Max, -15 V ± 5% @ 0.2A Max |
| Coupled Mode: | DC Coupled |
| Stabilization Bake: | 24 Hours @ +85 °C |
| Burn In: | 48 Hours @ +85 °C DC power on |
| Video Rise Time: | 20 ns Max (10 - 90% from -65 to 0 dBm) |
| Video Fall Time: | 200 ns Max (10 - 90% from -65 to 0 dBm) |
| Ripple: | 100 mV - From DC to 10MHz Max |
| MTBF: | 5000 H @ 50 °C |
| Size: | 3.6" x 2.0" x 0.5" |
| Finish: | Gray Paint. No paint on mounting surface. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Thermal Shock: | 0 °C to +85 °C, 10 cycles. 1 hour dwell timeat each temp, Rate of temp change 15°/min |
| Random Vibration: | 20 Hz to 2000 Hz, Random. 16.8 grams in all 3 axis for 15 minutes Min |