

Quantic PMI Model SDLVAC-0120-70M-YK is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) that operates over a frequency range of 300 to 800 MHz. This unit has a dynamic range of 65 to 70 dB a TSS of -65 dBm and a nominal video bandwidth of 10 MHz. This unit offers a typical rise time of 25 ns maximum, fall time of 80 ns maximum and delay time of 40 ns maximum. The log slope is 28 mV/dBm with adjustable resistor. Size is 0.395" x 0.280" x 0.090".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 0.8 |
| Logging Range (dBm): | -65 to +5 |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| TSS (dBm): | -65 |
| Log Slope (mV/dB): | 23 |
| Limited IF Output: | -16 dBm |
| Voltage &, Current: | 70 mA @ +5V, 200 mA @ -5.2V |
| Dynamic Range: | 65 dB |
| Tangenital Sensitivity: | -65 dBm Max |
| Log Linearity: | +/-1.2 dB Max (-65 dBm to 0 dBm at 25 ºC), +/-1.5 dB Max (-65 dBm to +5 dBm at -54 ºC to +85 ºC), +/-1.7 dB Max (-65 dBm to +5 dBm at -54 ºC to +95 ºC) |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output Flatness: | +/-3 dBm |
| IF Small Signal Gain: | 45 dB Min |
| Input/output Impedance: | 50 Ohm |
| Input VSWR: | Input: 2.0:1, Output: 2.0:1 |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Rise Time: | 25 ns |
| Fall Time: | 80 ns |
| Propagation Delay: | 40 ns |
| DC Offset: | +/-75 mV (Externally Adjustable) |
| Video Bandwidth: | 10 MHz Min |
| VSWR Input: | 2.0:1 Max |
| DC Power Supply: | +5V @ 700 mA, -5.2V @ 200 mA |
| Size: | 0.395" x 0.280" x 0.090" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 °C to 95 °C |
| Non-Operating: | -54 °C to 101 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |