| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.6 to 1.35 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.6 |
| Frequency Max (GHz): | 1.35 |
| Logging Range (dBm): | -65 to +5 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| TSS (dBm): | -70 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Limited IF Output: | -14 dBm |
| Voltage &, Current: | 50 mA @ +12 V, 190 mA @ -12 V |
| Dynamic Range: | 65 dB |
| Log Slope Variation with Frequency: | +/-0.5 mV/dB Typ (over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Slope Variation with Temperature: | +/-1 mV Typ |
| Log Linearity: | +/-1.2 dB Max (-60 dBm to 0 dBm), +/-0.8 dB Typ Measured +/-0.6 dB |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm |
| Input VSWR: | 1.8:1 Max (1.5:1 Typ) |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Rise Time: | 25 ns Max (15 ns Typ) - Measured 18 ns |
| Fall Time: | 30 ns Typ - Measured 30 ns |
| Log Video Output Settling Time: | 40 ns |
| Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm Typ |
| DC Power Supply: | +5 Volts @ 30 mA (No Video Load) - Measured 25 mA -5 Volts @ 170 mA - Measured 127 mA |
| Size: | 0.395" x 0.280" x 0.090" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |