Quantic PMI Model SM-18G40G-16X16 is a 32-port switch matrix with 16 input ports and 16 output ports that operates covers the 18 to 40 GHz frequency range. This model is housed in a 6U, 19" Chassis.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 16 x 16 |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 22 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| OIP3 (dB): | 45 |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Maximum Input Power: | 20 dBm CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6U, 19" Chassis |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |