Quantic PMI Model SM-20M3G-4X4 is a 8-port switch matrix with 4 input ports and 4 output ports that operates covers the 0.02 to 3 GHz frequency range. This model is housed in a 6U, 19" Chassis.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 4 x 4 |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| OIP3 (dB): | 45 |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Maximum Input Power: | 20 dBm CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6U, 19" Chassis |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |