Quantic PMI Model PSM-50M20G-8X8-ENET-3U-SFF is a 16-port switch matrix with 8 input ports and 8 output ports that operates covers the 2 to 18 GHz frequency range. This model is housed in a 6U, 19" Chassis.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 8 x 8 |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 16 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns |
| OIP3 (dB): | 45 |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Maximum Input Power: | 20 dBm CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6U, 19" Chassis |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |