Quantic PMI Model number SSBP12D5G-9G-CD-SFF is a Suspended Substrate Filter with a center frequency of 13.5 GHz; 3 dB bandwidth of 9.5 GHz; a maximum insertion loss of 1 dB maximum and a maximum VSWR of 2.0:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Model is outfitted with SMA Female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 13.5 |
| Bandwidth (GHz): | 9.5 @ 3 dB |
| 3 dB Bandwidth: | 9.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max (passband) |
| Rejection: | -40 dB @ 8 GHz -35 dB @ 19 GHz -60 dB @ 20 to 28 GHz |
| Rejection @ 8 GHz: | -40 dB |
| Rejection @ 19 GHz: | -35 dB |
| Rejection @ 20 to 28 GHz: | -60 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |