Quantic PMI Model SSBP12G-12G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 12 GHz with a bandwidth of 12 GHz. Package size is 2.10" x 0.785" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 12 |
| Bandwidth (GHz): | 12 @ 3 dB |
| 3 dB Bandwidth: | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max (passband) |
| Rejection: | -60 dBc @ 4 GHz -60 dBc @ 2 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.10" x 0.785" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |