Quantic PMI Model SSBP7G-6G-CD-SS is a Suspended Substrate Band-Pass Filter with a center frequency of 7 GHz; 1 dB bandwidth of 4 to 10 GHz; a maximum insertion loss of 1 dB maximum and a VSWR of 1.5:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.75" x 1.40" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 7 |
| Bandwidth (GHz): | 4 to 10 @ 1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1 dB Max |
| Rejection: | -40 dB |
| Rejection @ 2 to 3 GHz: | -40 dB |
| Rejection @ 12 to 19 GHz: | -40 dB |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.75" x 1.40" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |