

Quantic PMI Model TCDRO-16G-CD-1 is a Temperature Compensated Dielectric Resonator Oscillator with a center frequency of 16 GHz. This model provides a minimum output power of 18 dBm with all spurs held to -85 dBc and harmonics held to -25 dBc. The mechanical tuning frequency is ±10 MHz and the unit has a phase noise of -95 dBc/Hz. The unit requires +15 VDC with a maximum current draw of 200 mA and is supplied with SMA female connectors in a housing that measures 1.8" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 16 |
| Tuning Range: | ±10 MHz Min |
| Output Power: | 18 dBm Min |
| Output Pwer Variation Over Temperature Range: | ±1 dB Max |
| Frequency Accuracy: | 0.1% Max |
| Frequency Pushing: | 15 kHz/V Max |
| Frequency Pulling: | 0.5 MHz PK-PK Max |
| Frequency Drift Temperature Coefficient: | 0.8 ppm/°C |
| Harmonics: | -25 dBc Max |
| Spurious: | -85 dBc Min |
| Phase Noise @ 10 KHz: | -80 dBc/Hz |
| Phase Noise @ 100 KHz: | -95 dBc/Hz |
| Input Power: | +15 ± 0.5 VDC @ 200 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Weight: | 3 oz Max |
| Size: | 1.80" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -50 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B. |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A. |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |