PMI Model No.: TD-0140-CD-SFF is a High Speed Threshold Detector Designed to operate over the 100MHz to 4.0GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -20 to 0dBm, and VSWR of 2.6:1 typical. This unit comes in a very small size with SMA Female Connectors on the Input and TTL Output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 4.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 4 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.6:1 Typ. |
| Dynamic Range (dBm): | -20dBm to 0dBm |
| Power Supply: | +5V @ 55mA Max. -5V @ 40mA Max. |
| RF Input Connector: | SMA Female |
| Output Connector: | SMA Female |
| Propagation Delay: | 10nS Typ. |
| Minimum Pulse Width: | 50nsec Typ. |
| Output: | TTL |
| Maximum RF Input: | 100mW CW |
| Size: | .85 x 0.62 x 0.2 Inches |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +95ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65ºC to +125ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |