PMI Model No. TD-16G40G-20-292F is a High Speed Threshold Detector Designed to Operate over the 16 to 40 GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -20 to 0 dBm, and VSWR of 2.5:1 Maximum. This unit comes in a very small size with 2.92mm Female Connector on the Input and Solder Pin on the Output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 16.0 to 40.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 16 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 40 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.5:1 Max - Measured 2.48:1 |
| Power Supply: | +15 V @ 65 mA Max - Measured 63 mA |
| RF Input Connector: | 2.92mm (F) |
| Output Connector: | Solder Pin |
| Output: | TTL = "1" for RF greater than threshold, "0" for RF less than threshold |
| Maximum RF Input: | +17dBm CW |
| Input Operating Range: | -20 to 0 dBm - Measured -20 to 0 dBm |
| Response Time: | 100ns max |
| Size: | 1.00" x 0.62" x 0.22" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 7 | Buy Now |