Model No: TD-2018-CD-SFF is a High Speed Threshold Detector Designed to operate over the 2.0 to 18.0 GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -20 to 0 dBm, and VSWR of 3.0:1 typical. This unit comes in a very small size with SMA Female Connectors on the Input and TTL Output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Typ |
| Dynamic Range (dBm): | -20 dBm to 0 dBm |
| Power Supply: | +5 V @ 62 mA Max -5 V @ 40 mA Max |
| RF Input Connector: | SMA Female |
| Output Connector: | SMA Female |
| Propagation Delay: | 10 ns Typ |
| Minimum Pulse Width: | 50 ns Typ |
| Output: | TTL |
| Maximum RF Input: | 100 mW CW |
| Size: | .85 x 0.62 x 0.2 Inches |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |